herald

Wednesday 13 December 2017

This week's GAA fixtures

PJ Scully, UL, in action against Cormac Murphy, UCC. Independent.ie Fitzgibbon Cup, Group B, Round 3, UCC v UL, Mardyke, Cork
PJ Scully, UL, in action against Cormac Murphy, UCC. Independent.ie Fitzgibbon Cup, Group B, Round 3, UCC v UL, Mardyke, Cork

This week's football and hurling fixtures

TODAY

Fitzgibbon Cup Quarter-Final

Cork IT: CIT v NUI Galway, 2.0, B Gavin (Offaly)

UL Grounds: UL v UCD, 3.0, B Kelly (Westmeath)

MacRory Cup Quarter-Final

Ballinderry: St Patrick's, Maghera v St Patrick's Academy, Dungannon, 7.30

THURSDAY

Fitzgibbon Cup Quarter-Final

Limerick IT: LIT v Waterford IT, 3.0, A Kelly (Galway)

MICL Grounds: Mary I Limerick v DIT, 3.0, J Ryan (Tipperary)

Leinster MFL Rd 2

Geraldines, Haggardstown: Louth v Tipperary, 7.0

FRIDAY

Sigerson Cup Semi-Final

Mardyke: UCD v DCU, 2.0, R Hickey (Clare)

Mardyke: UCC v IT Carlow, 4.0, D O'Mahony (Tipperary)

MacRory Cup Quarter-Final Replay

Athletic Grounds: Omagh CBS v Abbey CBS, 7.30

SATURDAY

Leinster MFL Rd 2

Netwatch Cullen Park: Carlow v Cork, 2.30

Ballyhogue, Bree: Wexford v Wicklow, 2.30

DCU: Dublin v Kildare, 2.30

Ratheniska: Laois v Clare, 2.30

Páirc Ciceam, Ballymun Kickhams: Áth Cliath v Offaly, 2.30

Hogan Park, Moate: Westmeath v Limerick, 2.30

Ballymahon: Longford v Meath, 2.30

Sigerson Cup Final

Mardyke: UCC/IT Carlow v UCD/DCU, 3.0

Harty Cup Final

Mallow: Thurles CBS v Rochestown College, 1.30, D Fox (Clare)

Leinster PP Sch SH 'A' Corn Uí Dhúill Semi-Final

Thomastown GAA: St Kieran's College v Good Counsel, 2.0

Allianz National Hurling League

Division 1A

Páirc Uí Rinn: Cork v Clare, 7.0, J Ryan (Tipperary), SETANTA

Division 1B

Fraher Field: Waterford v Laois, 7.0, D Kirwan (Laois), SETANTA

Division 2A

Ruislip: London v Carlow, 1.0, D O'Driscoll (Limerick)

SUNDAY

Division 1A

Nowlan Park: Kilkenny v Dublin, 2.0, C Lyons (Cork), LIVE TG4

Semple Stadium: Tipperary v Galway, 2.0, J McGrath (Westmeath), TG4 (Deferred)

Division 1B

Ballycastle: Antrim v Limerick, 2.0, J Kennan (Wicklow)

O'Connor Park, Tullamore: Offaly v Wexford, 2.0, F Horgan (Tipperary)

Division 2A

Arklow: Wicklow v Kerry, 1.0, S Cleere (Kilkenny)

Owenbeg: Derry v Westmeath, 2.0, L McAuley (Antrim)

Division 2B

Athletic Grounds: Armagh v Donegal, 2.0, C Cunning (Antrim)

St Conleth's Park, Newbridge: Kildare v Down, 2.0 P Murphy (Carlow)

Elverys McHale Park: Mayo v Meath, 2.0, J Keane (Galway)

Division 3A

Swords: Fingal v Tyrone, 2.0, G Quilty (Kilkenny)

Darver: Louth v Fermanagh, 2.0, K McGeeney (Roscommon)

Castleblaney: Monaghan v Roscommon, 2.0, J Clarke (Cavan)

Promoted articles

Entertainment News