herald

Tuesday 24 April 2018

Dublin GAA fixtures

IN CONTENTION: Ballinteer St John’s Peter O’Curry in possession under pressure from Skerries Harps’ Shane Hickey in their recent Dublin U21FC ‘A’ quarter final, Ballinteer face Ballyboden St Enda’s next weekend in their semi-final.
IN CONTENTION: Ballinteer St John’s Peter O’Curry in possession under pressure from Skerries Harps’ Shane Hickey in their recent Dublin U21FC ‘A’ quarter final, Ballinteer face Ballyboden St Enda’s next weekend in their semi-final.

TODAY

Under 21 A Hurling Championship quarter-finals - Marley Park: Ballinteer St Johns v Lucan Sarsfields, Pat Denieffe (2.30); Pairc Na Uinsionn: St Vincents v Ballyboden St Endas, James Brennan (2.30); Tymon North: St Judes v Castleknock, Philip Larkin (2.30); Pearse Park: Crumlin v Kilmacud Crokes, Declan Moloney (2.30).

Under 21 B Hurling Championship quarter-finals- Kiltipper Road: Thomas Davis v Raheny, Mick O Flaherty (2.30); Martin Savage Park: St Oliver Plunketts ER v Erins Isle, Robert Fennelly (2.30); Silver Park: Kilmacud Crokes v Parnells, Dave O Donovan (2.30); Pope John Paul ll Park: Naomh Fionnbarra v Naomh Barrog, Danny Harrington (2.30).

Doyle Cup - St Annes Park: Raheny v St Oliver Plunketts ER, Anton Keating (2.30).

SUNDAY DEC 1

Senior Football Championship 'B' semi-final - Martin Savage Park: St Oliver Plunketts ER v Cuala, Philip Fitzsimons (1.15).

Adult Football League Division Six - Tymon North: St Judes v St Annes, Tom Clinton (11.0); Broomfield: St Sylvesters v Cuala, George Williams (11.0); Islandbridge: Civil Service Football v Clontarf, Dave Aston (11.0).

Adult Football League Division Seven - Ringsend Park: Bank of Ireland v Fingallians, Rory Conway (12.0).

Adult Hurling League Division One Final - Pairc Ui Murchu: Ballyboden St Endas v O Tooles, Tony Clarke (11.0).

Adult Hurling League Division Three - Silver Park: Kilmacud Crokes v St Peregrines, John Dunning (11.0).

Adult Hurling League Division Four - Ballycullen: Ballyboden St Endas v Scoil Ui Chonaill, Dave O Donovan (11.0).

Adult Hurling League Division Six - Skerries: Skerries Harps v St Sylvesters, Michael Moylan (2.30).

Adult Hurling League Division Seven - Cloghran: Whitehall Colmcilles v Realt Dearg, Willie Maloney (11.0).

Adult Hurling League Division Nine - Glenauline Park: St Patricks P v St Peregrines, Liam O Briain (2.15).

Minor Football Championship D Group 2 - Kiltipper Road: St Vincents v Cuala, Liam Aherne Clarke (11.0).

Minor Football League Division Four - Glenauline Park: Naomh Iosolde v Ballymun Kickhams, Sean McNicholas (11.0).

Minor Football League Division Five South - Silver Park: Kilmacud Crokes v St Damians, Robbie Glennon (11.0).

Minor Hurling Championship B Final - O'Toole Park: St Oliver Plunketts ER v Lucan Sarsfields, Chris Mooney.

Minor Hurling Championship C Final - O'Toole Park: Skerries Harps v Na Fianna, Colm McCarthy (12.0).

TUESDAY DEC 3

Adult Football League Division Eight - 12th Lock: Lucan Sarsfields v Portobello, Pat Murphy, 8.15.

WEDNESDAY DEC 4

Adult Football League Division One - Sancta Maria: Ballyboden St Endas v St Sylvesters, Keith Tighe (7.30).

Adult Football League Division Two - Marley Park: Ballinteer St Johns v Skerries Harps, Senan Finucane (7.30).

SATURDAY DEC 7

Dublin Under 21 A Football Championship semi-finals - Marley Park: Ballinteer St John's v Ballyboden St Endas, Joe Murray (2.15);

Broomfield: St Sylvesters v Na Fianna, Barry Tiernan (2.15).

Under 21 Football B Championship semi-finals - Finglas: Erins Isle v Raheny, Derek McKitterick (2.15);

Pairc Ciceam: Ballymun Kickhams v Templeogue SS, Ger Power (2.15).

Under 21 Football C Championship semi-finals - Pearse Park: Crumlin v Na Fianna, Darren Malone (2.15);

Somerton Park, Castleknock: Castleknock v Clan Na Gael Fontenoy, Darren Lennon (2.15).

Camogie

TODAY

Un 14 Div 1 Top 4 - Castleknock: Castleknock v Faughs/Celtic, Gavin Donegan (12.0).

Un 14 Div 2 Top 4 - Naomh Peregrine: Naomh Peregrine v Naomh Brid, Christy Kelly (12.0).

Under 14 Division 3 - St Johns: St Johns v St Vincents B, Billy O Connell (12.0).

SUNDAY DEC 1

Un 15 Div 3 Top 4 - Thomas Davis: Thomas Davis v Kilcoole, Sinead O Toole (11.0).

Promoted articles

Entertainment News