herald

Tuesday 6 December 2016

TONIGHT

TONIGHT

Junior B Hurling Championship Group 1 - Dolphin Park: Kevins v Ballinteer St Johns, Robert Doyle (7.15); Russell Park: St Brigids v O Tooles, Paul Flanagan (7.15); Pairc Na Uinsionn: St Vincents v St Maurs, Philip Cullen (7.15).

PWDLFAPDPts

O Tooles 22004727204

Ballinteer St Johns 2101353142

St Brigids 21013539-42

St Vincents 21013136-52

St Maurs 21012433-92

Kevins 20022632-60

Junior B Hurling Championship Group 2 - Galtymore Road: Good Counsel v Faughs, Sean McNicholas (7.15); Pearse Park: Crumlin v Raheny, Pat Denieffe (7.15);

PWDLFAPDPts

St Brendans 22004322214

Faughs 1100201192

Crumlin 2101383262

Raheny 10011621-50

Good Counsel 20021849-310

Junior C Hurling Championship Group 1 - Islandbridge: Civil Service Hurling v Naomh Olaf, Mick O Flaherty (7.15); Ballycullen: Ballyboden St Endas v Parnells, Pat Murphy Jnr (7.15);

PWDLFAPDPts

Ballyboden St Endas 22004421234

St Sylvesters 22003423114

Naomh Olaf 10011418-40

Parnells 1001818-100

Civil Service Hurling 20022242-200

Junior C Hurling Championship Group 2 - Liffey Park: Liffey Gaels v Whitehall Colmcille, Pat Murphy (7.15); Finglas: Erins Isle v Castleknock, Luke Lacey (7.15);

PWDLFAPDPts

Whitehall Colmcille 21104628183

Liffey Gaels 1100188102

Castleknock 1100191272

Kilmacud Crokes 20112633-71

Erins Isle 20022250-280

St Vincent De Paul Cup Group 1 - Rolestown: Fingal Ravens v St Vincents, Eamonn Morris (7.15).

PWDLFAPDPts

Ballymun Kickhams 550076443210

St Sylvesters 5401635498

Lucan Sarsfields 5302585716

St Vincents 41034146-52

Fingal Ravens 41033370-372

Parson Cup Group 2 - 12th Lock: Lucan Sarsfields v Ballinteer St Johns, Tom Tansey (7.30); Green Trees Park: Robert Emmets v Round Towers (C), Robbie Glennon (7.30); Kiltipper Road: Thomas Davis v St Marys S, Lee Moroney (7.30); Frank Kelly Park: Wanderers v St Annes, Jim Turner (7.30).

PWDLFAPDPts

Lucan Sarsfields 5500105584710

Wanderers 5302807286

St Annes 5212776895

St Marys S 52127286-145

Ballinteer St Johns 5203767334

Round Towers (C) 52036276-144

Thomas Davis 52034974-254

Robert Emmets 51045670-142

WEDNESDAY MAY 27

Senior B Hurling Championship Group 1 - Martin Savage Park: St Oliver Plunketts ER v St Peregrines, Peader Behan (7.15); Silver Park: Kilmacud Crokes v Round Towers (C), Gerard Delaney (7.15); Cloghran: Whitehall Colmcille v Naomh Fionnbarra, Michael O Connell (7.15).

PWDLFAPDPts

St Oliver Pl/ER 22003723144

Naomh Fionnbarra 2200363334

Kilmacud Crokes 2101362882

Round Towers (C) 2101303002

Whitehall Colmcille 20022234-120

St Peregrines 20022841-130

Senior B Hurling Championship Group 2 - Pairc Barrog: Naomh Barrog v Kevins, Michael Moylan (7.15); Sancta Maria: Ballyboden St Endas v St Vincents, Philip Carr (7.15); Pairc Ui Bhriain: Naomh Olaf v St Sylvesters, James Brennan (7.15).

PWDLFAPDPts

Ballyboden St Endas 22005928314

St Vincents 2200343044

St Sylvesters 2101393362

Naomh Barrog 21013139-82

Naomh Olaf 20022832-40

Kevins 20022857-290

Intermediate Hurling Championship Group 1 - Rathcoole: Commercials v Clanna Gael-Fontenoy, Karl O Brien (7.15); Tymon North: St Judes v Erins Isle (7.15); St Annes Park: Raheny v Fingallians, Peter Smyth (7.15).

PWDLFAPDPts

St Judes 22004217254

Raheny 2200312654

Erins Isle 2101362792

Fingallians 21013536-12

Commercials 20022533-80

Clanna Gael-Font 20021848-300

Intermediate Hurling Championship Group 2 - Portmarnock: Naomh Mearnog v Na Fianna, Robert Fennelly (7.15); 12th Lock: Lucan Sarsfields v Ballyboden St Endas, John C Ryan (7.15); Somerton Park: Castleknock v Thomas Davis, Joe Lyons (7.15).

PWDLFAPDPts

Castleknock 22003726114

Thomas Davis 21104333103

Naomh Mearnog 21014333102

Na Fianna 21012429-52

Ballyboden St Endas 20113438-41

Lucan Sarsfields 20022042-220

Junior A Hurling Championship Group 1 - Ridgewood Park Swords: St Finians (S) v St Oliver Plunketts ER, Timmy McCarthy (7.15); Tymon North: Faughs v St Marks, Tom Clinton (7.15); St Annes Park: Clontarf v Cuala, Eddie Walker (7.15).

PWDLFAPDPts

Clontarf 22005923364

Cuala 2200423484

St Oliver Pl/ER 2101352962

Faughs 21012732-52

St Finians (S) 20022539-140

St Marks 20022960-310

Junior A Hurling Championship Group 2 - Pope John Paul ll Park: Naomh Fionnbarra v Kilmacud Crokes, Brian Gregg (7.15); Clonshaugh: Craobh Chiarain v Scoil Ui Chonaill, Thomas Gleeson (7.15).

PWDLFAPDPts

Scoil Ui Chonaill 2200312564

Naomh Fionnbarra 1100191182

Kilmacud Crokes 2101292632

Craobh Chiarain 10011318-50

Trinity Gaels 20022537-120

Adult Football League Division 11 South - Iveagh Grounds: St James Gaels v St Brigids, Paul Curtis (7.30); Bohernabreena: St Annes v Round Towers (C), Paul Flanagan (7.30).

PWDLFAPDPts

St Francis Cabinteely 750299801910

Croi Ro Naofa 650168561210

Ballyfermot De Salle 741210365389

Round Towers (C) 54107042289

Lucan Sarsfields 74039958418

St Annes 54017150218

Good Counsel 63126467-37

Castleknock 53025336176

St Brigids 4301666516

Na Gaeil Oga 73046781-146

Wanderers 53025974-156

Ballinteer St Johns 622276100-246

St James Gaels 5212403915

Thomas Davis 62045280-284

Shankill Gaa 610544138-942

St Kevin-Killians 1500150000

Adult Hurling League Division 1 - Pairc Na Uinsionn: St Vincents v St Brigids, Donal Ryan (7.30); Silver Park: Kilmacud Crokes v St Judes, Tony Clarke (7.30); Shanganagh Park: Cuala v Lucan Sarsfields, Tony Lambe (7.30); Clonshaugh: Craobh Chiarain v St Patricks (P), Dave O Donovan (7.30); Blunden Drive: O Tooles v Ballyboden St Endas, Terry Carton (7.30).

PWDLFAPDPts

O Tooles 32106756115

Promoted articles

Entertainment News