herald

Saturday 10 December 2016

fixtures

TONIGHT

BORD GAIS ENERBY MUNSTER U21HC Q-FINAL (extra-time if necessary)

Páirc Uí Rinn: Cork v Waterford, 7.30, F Horgan (Tipperary)

DUBLIN AFL DIVISION 1 (7.30)

Tymon North: St Judes v St Brigid's, Tony Lambe; Kiltipper Road: Thomas Davis v Na Fianna; Páirc Na Uinsionn: St Vincent's v Parnell's, 7.30; St Anne's Park: Raheny v Kilmacud Crokes, 7.30; Dolphin Park: Templeogue Synge Street v St Maur's, 7.30; Páirc Ciceam: Ballymun Kickhams v Ballyboden St Enda's, 7.30; Broomfield: St Sylvester's v Cuala.

DUBLIN AFL DIVISION 2 (7.30)

Marley Park: Ballinteer St John's v Round Tower (C); Blakestown: St Peregrine's v Erin's Isle, Seán McCarthy; St Anne's Park: Clontarf v St Mary's Saggart, Mick Bissett 7.30; Clontarf Road: Scoil Uí Chonaill v St Pat's Donabate, 7.30; Glenauline Park: St Pat's (P) v Nh Mearnóg, Senan Finucane; Somerton Park: Castleknock v Lucan Sarsfields, Philip Carr; Páirc Barróg: Nh Barróg v O'Toole's, Kevin Roche; Skerries: Skerries Harps v St Anne's, Finbarr Shanahan.

SATURDAY

ALL-IRELAND SFC QUALIFIERS RD 1A

(extra-time if necessary)

Ruislip: London v Cavan, 2.0, P Neilan (Roscommon)

Fraher Field: Waterford v Offaly, 2.0, F Kelly (Longford)

O'Moore Park, Portlaoise: Laois v Antrim, 2.30, D O'Mahoney (Tipperary)

Glennon Brothers Pearse Park: Longford v Carlow, 7.0, D Gough (Meath)

CONNACHT SFC SEMI-FINAL

Markievicz Park: Sligo v Roscommon, 7.0, M Deegan (Laois), SKY

LEINSTER SHC SEMI-FINAL

O'Connor Park: Galway v Laois, 5.0, F Horgan (Tipperary), SKY

LEINSTER MHC SEMI-FINAL

Cusack Park: Westmeath v Dublin, Cusack Park, 3.0, M O'Sullivan (Kilkenny)

DUBLIN AFL DIVISION 1 (6.30)

Silver Park: Kilmacud Crokes v Templeogue Synge Street, Brian O'Shea; Chanel: Parnell's v Raheny, Darragh Sheppard; St Mobhi Road: Na Fianna v St Vincent's, Billy O'Connell; Russell Park: St Brigid's v Thomas Davis, Brendan Carroll; Martin Savage Park: St Oliver Plunkett's/ER v St Sylvester's, Andrew Cummins; Páirc Uí Murchú: Ballyboden St Enda's v Fingal Ravens, James King; Rush: St Maur's v Ballymun Kickhams, Andrew McAllister; Shanganagh Park: Cuala v St Judes, John Rutherford.

DUBLIN AFL DIVISION 2 (6.30)

Donabate: St Pat's (D) v St Pat's (P), Danny Harrington; Saggart: St Mary's Saggart v Scoil Uí Chonaill, Dave O'Donovan; Finglas: Erin's Isle v Clontarf, Dave Aston; Monastery Rd: Round Tower (C) v St Peregrine's, Donal Ryan; Blunden Drive: O'Toole's v Skerries Harps, Derek McKitterick; 12th Lock: Lucan Sarsfields v Nh Barróg, Dave Conway; Portmarnock: Nh Mearnóg v Castleknock, Dave Feeney; Bohernabreena: St Anne's v Ballinteer St John's, Fergus McGreevy.

SUNDAY

ULSTER SFC SEMI-FINAL

Kingspan Breffni Park: Monaghan v Fermanagh, 4.0, P O'Sullivan (Kerry), BBC (deferred)

LEINSTER SHC SEMI-FINAL

Nowlan Park: Kilkenny v Wexford, 2.0, D Kirwan (Cork), RTE

MUNSTER SHC SEMI-FINAL

Gaelic Grounds, Limerick: Limerick v Tipperary, 4.0, B Gavin (Offaly), RTE

MUNSTER IHC SEMI-FINAL

(extra-time if necessary)

Gaelic Grounds, Limerick: Limerick v Tipperary, 2.0, T Walsh (Tipperary)

ULSTER SHC QUARTER-FINAL

Celtic Park: Derry v Donegal, 3.30, J Clarke (Cavan)

Athletic Grds: Armagh v Down, 3.30, E Hassan (Derry)

ULSTER MHC (extra-time if necessary)

Kingspan Breffni Park: Antrim v Cavan, 2.15, D Connolly (Monaghan)

ALL-IRELAND U21 LADIES FC FINAL

(extra-time if necessary)

McDonagh Park, Nenagh: Cork v Dublin, 1.30

fixtures

Promoted articles

Entertainment News